Śladem Wierzb 17.0 – Między Bugiem a Narwią

Malownicza trasa łącząca Bug z Narwią 🙂

Jest to raczej trasa typu piknikowo/relaksacyjnego, po mazowieckich szutrach i polnych drogach. Trasa od miejsca startu ma niemalże równe 78 i z przystankami powinna zająć 3 lub 4 godziny.

Można się śmiało pokusić na obiad nad Narwią i kolację nad Bugiem, lub na odwrót 🙂 Moim zdaniem najbardziej malowniczy fragment znajduje się pomiędzy miejscowościami Nury i Porządzie, czyli w okolicy bagien Pulwy. Nie przypominam sobie, bym podobne widoki widział gdzieś na Mazowszu. 

Na bagnach jest sporo ciekawych rzeczy do zobaczenia lub odwiedzenia.

Na samych bagnach, objętych programem Natura 2000 występują:

Na terenie Pulw znajduje się obszar specjalnej ochrony ptaków „Bagno Pulwy” PLB140015, obejmujący 4112,4 ha[7].

Same Pulwy zostały dość ciekawie opisane w książce pt. „Hajstry” autorstwa Adama Robińskiego.

W okolicznej wsi Sieczychy

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 r., w czasie dowodzonego przez Andrzeja Romockiego „Andrzeja Morro” ataku w ramach akcji „Taśma” na niemiecką strażnicę graniczną w Sieczychach zginął harcmistrz Tadeusz Zawadzki „Zośka”, bohater książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. W akcji wzięli udział harcerze z Grup Szturmowych z Warszawy i Wyszkowa oraz Bojowych Szkół z Wyszkowa przy wsparciu miejscowej placówki Armii Krajowej. Koncentracja bojowców miała miejsce w lesie koło jednej z gajówek Nadleśnictwa Wyszków, po czym nocą przemaszerowano do Sieczych. Na samą strażnicę uderzono z czterech stron równocześnie, zarazem szturmując budynek szkoły, gdzie nocowała część załogi[9].

a także:
Z Sieczych pochodzili najlepsi cieśle na całych Kurpiach. Ich dziełem jest wyjątkowo cenny zespół domów drewnianych[10]. Wyróżnia je oryginalność i pomysłowość dekoracji oraz częste występowanie detalu o charakterze religijnym. Zespół ten nie jest jednak prawdopodobnie w żaden sposób chroniony, a od kilku lat ulega szybkiej likwidacji. Zastępują go standardowe domy murowane, w tym także architektura typu willi przedmiejskich, wyróżniająca się niedopasowaniem do otaczającego budownictwa oraz pejzażu naturalnego. 

Grzegorz Urbanek, dzięki za ciekawostki z okolic.

W okolicach Pułtuska należy pamiętać o Puszczy Białej i ograniczeniach dla samochodów.

Jest to trasa nastawiona na rodzinny relaks, z ładnymi widokami, kilkoma atrakcjami dla dzieciaków oraz niezliczoną ilością potencjalnych miejsc na piknik. W sezonie suchym nadaje się nawet dla suvów z napędem na jedną oś.

 

Pamiętaj, że jedziesz na własną odpowiedzialność. Stan prawny dróg może zmienić się w każdej chwili, starałem się jechać z wyczuciem by nie łamać żadnych przepisów. Pamiętajcie również, by zwalniać na szutrowych, polnych drogach w okolicy zabudowań, nie ma sensu irytować mieszkańców tumanami kurzu.

Podoba się? Polub nas na facebooku! Dzięki temu będziesz zawsze na bierząco z nowymi trasami.

Nie chcesz jechać sam, dołącz do grupy Śladem Wierzb i umów się na wspólny wyjazd