Czy namiot dachowy i większe opony wpływają na spalanie? – Test

Wracając z Rumunii wpadliśmy na pomysł porównania spalania pomiędzy naszymi samochodami. W Rumunii zatankowaliśmy pod korki (tak by piana podchodziła pod krawędź wlewu) i wyruszyliśmy do Polski. Jechaliśmy w kolumnie dwóch samochodów, ze zbliżonymi prędkościami i tempem. Po przejechaniu 600km i strzałkach wskaźników paliwa na poziomie pierwszej kreski nad rezerwą, zatrzymaliśmy się na tankowanie. Przypominam, że jechaliśmy jedynie asfaltowymi drogami, i była to trasa „tranzytowa” a nie jazda terenowa.

Obydwa to LR Defendery, różniące się od siebie kilkoma drobnymi modyfikacjami.

 

Defender 1 – bez namiotu Defender 2 – z namiotem
Opony:  235/85/16 General Grabber AT2  265/75/16 Goodyear Wrangler Duratrack
Zawieszenie:  seria  lift 2″
Zawartość bagażnika dachowego:  trapy, skrzynka frontrunner, stolik decathlon  namiot dachowy OceanCross, rower składany, 3 kanistry
   
 Samochód:  LR Defender 110SW TD5, 1999r., 200tyś km.  LR Defender 110SW TD5, 2006r., 146tyś km.

Reszta była niemalże identyczna, identyczne bagażniki dachowe, wyciągarki, osłony drążków, w każdym podobny zestaw gratów, po jednym kierowcy i pasażerze o podobnej masie (nastolatek w jednym, w drugim duży, ciężki pies). W defenderze bez namiotu jedynym elementem wychodzącym poza obrys bagażnika była skrzynka o wymiarach 51x40x23cm, ustawiona mniejszym bokiem w kierunku jazdy. Każdy posiada snorkel i brak tuningu silnika.

Defender 1 – bez namiotu Defender 2 – z namiotem
przejechany dystans wg. licznika: 599,8 km 598,1 km
   
wlane paliwo: 58,87l 58,55l
   
spalanie wg. licznika: 9.815l/100km 9,789l/100km

 

Dlaczego samochód bez namiotu, z węższymi oponami i mniejszą powierzchnią czołową spalił odrobinę więcej, nie wiem. Może wynikać to z przebiegu, wieku samochodu, obydwa są na bieżąco serwisowane i wszystkie usterki mają usuwane. Wiem natomiast jedno, czytając różne dyskusje w internecie, przy konfiguracji namiotowego defa mógłbym założyć większe spalanie o kilka, kilkanaście procent. Zostawiam Wam suche dane do dyskusji.

 

 

 

Zaznaczam, że był to nasz amatorski test, ale staraliśmy się być jak najbardziej dokładni w miarę naszych możliwości.

Dodaj komentarz